Žmogaus pieno bankas – tai įstaiga, užtikrinanti pieno iš krūties tiekimą ir jo priežiūrą medicininiams tikslams.

Donorinis motinos pienas – pienas iš krūties moters, kuri nėra biologinė pieno recipiento motina.

Motinos pienas yra tinkamiausias maistas naujagimiui. Lietuvoje pirmasis motinos pieno bankas atidarytas 2016 m. gruodžio mėn. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninėje Kauno Klinikose. Jame kaupiamas donorinis motinos pienas.
2017 03 08 dieną atvėrė duris antrasis DMPB Vilniuje.

Dėl priešlaikinio gimdymo ir patiriamo streso jų mamos pirmosiomis dienomis pieno neturi arba jo būna labai mažai. Donorinis motinos pienas yra skiriamas neišnešiotiems naujagimiams per pirmas jų gyvenimo dienas, kol jų mamų laktacija prasidės. Taip pat jis gali būti skiriamas ir vėlesniuose neišnešiotų naujagimių brendimo etapuose, jei mamos išskiriamo pieno nepakanka ar dėl įvairių priežasčių negalint panaudoti mamos išskirto pieno. Tam tikrais atvejais donorinis pienas gali būti skiriamas ir išnešiotiems naujagimiams. Mamos pienas neišnešiotiems naujagimiams gyvybiškai būtinas dėl jo žarnyno ir imuninės sistemos nebrandumo.
Donorinis motinos pienas yra neįkainojamos vertės maistas neišnešiotiems naujagimiams. Dėl jų nebrandžių gyvybinių funkcijų neišnešioti naujagimiai sunkiai toleruoja adaptuotą pieno mišinį.
Donorinis pienas neišnešiotiems naujagimiams skiriamas vietoj adaptuotų pieno mišinių norint išvengti nekrozinio enterokolito, donorinis motinos pienas geriau pasisavinamas, jo yra kitokia baltymų, angliavandenių ir riebalų sudėtis nei adaptuotų pieno mišinių.

Įkūrus pirmąjį Lietuvoje donorinio motinos pieno banką, bus siekiama sumažinti naujagimių sergamumą žarnyno uždegimu, apsaugoti juos nuo žarnyno operacijų, ilgalaikio parenterinio maitinimo ir antibiotikų vartojimo.

Donorinis motinos pienas naujagimiams skiriamas, jeigu mama pasirašo donorinio motinos pieno skyrimui.

Pagal PSO rekomendacijas, jeigu nėra galimybės žindyti ar skirti motinos pieno, antro pasirinkimo maistas labai mažo gimimo svorio neišnešiotiems naujagimiams (iki 1500g) yra donorinis motinos pienas.

GENERALINIAI RĖMĖJAI

RĖMĖJAI